Ahoj, dnes tě provedu našim dnem na Stavební fakultě ČVUT v Praze. Tak se posaď a čti!

Ze školy to máme na Stavební fakultu ČVUT kousek. Jsme téměř sousedé. Byli jsme tam za 5 minut. V hale na nás čekala paní průvodkyně, která nás provázela po celé budově.

Nejprve jsme si prohlédli první budovu, kde byly hlavně posluchárny, učebny a hlavně veliké atrium, kde se konají různé akce, třeba i studentské diskotéky. Poté jsme prošli nadzemním proskleným tunelem do druhé budovy, kde jsme mohli vidět různé technické místnosti se stroji. V téměř 100 m dlouhé laboratoři vodních staveb a vodního hospodářství jsme se rozdělili na dvě skupiny. Nejdřív jsme se mohli podívat na model jezu, kde se mj. dozvěděli, že pod jezem za žádných okolností v době povodní není vzduchová kapsa. Došlo i na demonstraci a objasnění proč tomu tak není a demonstraci, co se děje s lodí i lidmi, kteří se při povodních vydají na vodu. Viděli jsme modely zdymadla s loděmi, dozvěděli jsme se, že už od dob Karla IV. je provoz zdymadel na našich řekách povinně pro všechny zdarma (to potvrdila i Marie Terezie).

Poté jsme viděli model chystané stavby bezpečného kanálu pro vodní sporty. Veškeré vodní stavby se totiž nejdříve modelují, teprve potom staví. Výpočty s vodou nejsou možné. Viděli jsme také model řeky, která se musí upravit tak, aby mohly lodě bezpečně vplout do plavební komory. Ukázalo se, že zamýšlené řešení neplní účel a že je třeba vytěžit štěrk ze dna tak, aby řeka měla širší “ústí” a netekla tak silným proudem.

V další části programu nám ukázaly návrhy architektonicko-stavební části fakulty, kde byly krásné modely navrhovaných staveb jak z papíru, tak s využitím 3D tisku.

Na závěr jsme se šli podívat na přednášku o stavebních materiálech a pojivech od dávné minulosti až po ty nejmodernější. Na začátku jsme dostali krabičku s materiály, které jsme si mohli osahat. Na rozloučenou jsme dostali
drobné upomínkové předměty.

Cestou do školy jsme se ještě před strojní fakultou podívali na Francisovu vodní turbínu a o kus dál jsme “potkali” transformátor.

Už se těším na další podobnou exkurzi.

Zapsala: Tereza Holá
Upravila: Lenka Podzimková

 

cvut uvod